CIEKAWE LINKI
W fotografii (o ile nie we wszystkim) należy być na tyle skutecznym, aby dobrze radzić sobie bez szczęścia.
Nauczyła mnie tego sama przyroda. Obserwując ją zrozumiałem w końcu, że ona nie chce być ani piękna, ani delikatna jak mogłoby się niekiedy wydawać. Przyroda przede wszystkim chce być skuteczna. I taka jest. Śmiertelnie skuteczna...
Jeśli nasz poziom wciąż odstaje, to należy pracować nad nim do skutku, próbując jak najbardziej zbliżyć się do ideału, w żadnym wypadku nie należy liczyć na szczęście. Niestety z góry wiadomo, że nie da się osiągnąć stanu pełnego ideału. Jest to jednak stwierdzenie, które w żaden sposób nie powinno zniechęcać do działania. Wprost przeciwnie. Utrwala tylko w przekonaniu, że nieograniczone możliwości przed nami. Długość drogi do przebycia jednak znacznie przekracza możliwości jakimi dysponujemy. Nasze życie. Nie ma więc sensu zatrzymywać się w miejscu. Szkoda na to czasu.

Nie można skutecznie fotografować przyrody nie znając jej w ogóle. Poznanie zaś skutkuje tym, że zaczynamy przewidywać zachowania i planować szczegółowo każdą wyprawę. Pogoda jest czynnikiem niekiedy determinującym nasze wyprawy, a nierzadko decyduje o naszych przyrodniczyofotograficznych sukcesach. Planując wyprawy należy brać pogodę pod uwagę bezwzględnie. Nawet jeśli nie wpłynie ona na naszą decyzję o wyjściu w plener, to wiedza z jakim wiatrem będziemy mieli do czynienia, z jakim zachmurzeniem, temperaturą, jest niezwykle przydatna. Jest wiele serwisów przepowiadających pogodę. Jednym z lepszych wydaje się strona, którą swego czasu poradził mi kolega po fachu -
Janek Padoł. Od tamtej pory korzystam z serwisu
prognozy pogody new.meteo, na którym nieraz mogłem polegać, i który rzadko zawodzi. Można znaleźć tam szczegółowe informacje opisujące nawet małe obszary naszego kraju. Serwis informuje o pogodzie jeden, dwa dni do przodu. Wykresy są czytelne i co najważniejsze, w dużym stopniu przepowiadają prawdę.

Wspaniałym uzupełnieniem wiedzy przyrodniczej o ptasich odgłosach i nie tylko jest strona - ptakolub.gsi.pl na której odnaleźć można
głosy ptaków i inne obszerne informacje na ich temat. Niewątpliwie zawarty na niej materiał jest niezwykle cenny i warty polecenia.
www.fotografia-przyrodnicza oraz
www.foto-przyroda.pl - to strony - galerie i fora dyskusyjne o tematyce fotograficznej i przyrodniczej. Skupiają one w jednym miejscu wielu polskich fotografów, przez co reprezentowany przez serwisy te poziom jest niezwykle wysoki. Choćby tylko przez wzgląd na wysoki poziom (nie wspominając już o ich bardzo bogatej pozostałej treści) warto polecić te strony.
www.ckfoto.pl jest stroną organizacji zrzeszającej fotografów głównie z województwa świętokrzyskiego. Warto polecić tą stronę ze względu na ilość artykułów dotyczących szeroko pojętej fotografii jakie piszą członkowie CKFOTO. Są to treści niepowielone, unikalne w swojej formie i przez to niezwykle wartościowe.

Ciekawym pomysłem wyróżnia się
Maciej Szymański, który na swojej stronie w zakładce linki skompletował szereg adresów internetowych polskich fotografów przyrody. Warto również odwiedzić niezwykle bogatą galerię strony, gdzie oprócz zdjęć dzikich zwierząt i ptaków, odnajdziemy fotografie płazów, gadów, roślin, owadów i wiele innych.

Jest w sieci wiele ciekawych stron oferujących niezwykle bogatą i wartościową treść. Galeria zdjęć sama w sobie może nieść sporo informacji, ale wzbogacona ciekawym tekstem zyskuje dodatkową, niezwykłą wartość. Ponieważ to właśnie dzięki językowi zawdzięczamy swoje miejsce w świecie przyrody, treść powinna wyróżniać wszystko, czego dotyczy. Pozwala bowiem w sposób niezwykle precyzyjny przesłać czytelnie nawet skomplikowaną informację. Strona
Andrzeja Staśkowiaka nie jest zwykłą galerią fotografii. To twór, któremu warto bliżej się przyjrzeć. Oprócz niezwykle ciekawych materiałów zdjęciowych, strona ta wyróżnia się niezwykle bogatą treścią. Wiele informacji w niej zawarte jest unikatowych. Nie będę się dłużej rozpisywał na temat informacji i jej znaczenia. Każdy bowiem, kto interesuje się czymkolwiek wie i zna znaczenie informacji. Szczególnie dobrej informacji. Polecam więc stronę Pana Andrzeja o tematyce przyrodniczej. Czas spędzony na niej nie będzie straconym czasem.
Najpiękniejsze w fotografii jest to, że pobudza ona wyobraźnię. Często zdarzyło mi się poznać niezwykle ciekawe miejsce dzięki temu, że pchany ciekawością i chęcią zrobienia dobrych zdjęć zajrzałem tu czy tam. Czasem jednak poznawałem ciekawy zakątek, nie próbując wcześniej go fotografować. To jednak zdarzało się i zdarza się bardzo rzadko, bo moją uwagę przykuwa to co już znam i na tych znajomych rzeczach ciągle się skupiam, których na dodatek i tak jest coraz więcej. Brakuje mi więc czasu na poznawanie następnych, atrakcyjnych dla mnie obszarów. Dziś można zobaczyć wiele zdjęć ciekawych i odległych miejsc nie wychodząc nawet z domu. Możliwość tą oferuje głównie internet. Choć uważam, że nic nie daje tyle przyjemności co samodzielne odnajdywanie prawdziwych skarbów, to jednak nie da się ukryć, że nie można odkryć wszystkiego samodzielnie, bo życie jest po prostu na to za krótkie, a świat za ciekawy. Na szczęście żyje wielu ludzi odnajdujących przyjemność w chodzeniu i poznawaniu nowych rzeczy. Dzięki nim, możemy często choć pobieżnie przyjrzeć się różnym miejscom, które tamci odwiedzili przed nami i udokumentowali to w specycficzny i charakterystyczny dla siebie sposób. Oznacza to, że niekoniecznie jeśli ktoś był gdzieś wcześniej, to miejsce okaże się nieciekawe. Wręcz przeciwnie. Wszystko zależy od sposobu postrzegania otaczającego świata, który wyróżnia każdego człowieka. Fotografującemu taki stan rzeczy daje olbrzymie możliwości, ponieważ jest w stanie rozeznać się w sytuacji i wybrać odpowiednie dla siebie miejsce. Mieszkam w województwie świętokrzyskim i siłą rzeczy znam je najlepiej, a jednak wciąż za mało aby tak naprawdę coś ciekawego o nim powiedzieć. Okazuje sie bowiem, że fotografia przyrodnicza pochłania mój czas w znacznym stopniu, i nie jestem w stanie dokonać takich rzeczy, jakie czynią ludzie, którzy z kolei poświęcili swoją uwagę głównie na odnajdywanie ciekawostek i dokumentowanie ich. Swoją pracą sprawiają oni, że identyfikowanie atrakcyjnych dla siebie elementów staje się naprawdę mało czasochłonne i wydajne. Wystarczy poświęcić nieco uwagi i przyjrzeć się bliżej temu co robią.
Ciekawe miejsca poświęcone miejscom:
jakiecudne.pl - Duża baza zdjęć świętokrzyskich obiektów i miejsc.

Jeśli fotografujesz i masz już spory dorobek artystyczny, warto zastanowić się nad stworzeniem własnego serwisu internetowego, który będzie dawał możliwość pokazania światu swojej pracy i dodatkowo podzielenia się własnymi doświadczeniami z innymi użytkownikami witryny. Dobrym pomysłem na rozpoczęcie przygody webmastera okazuje się
kurs html Sławomira Kokłowskiego. Strona ta profesjonalnie wykonana, pozwala w przyjazny sposób przyswoić sobie podstawy HTMLa i jest receptą na wykonanie swojej pierwszej witryny internetowej.
Wykonanie strony, to nie wszystko. Należy również zadbać, aby stała się ona odnajdywalna dla pozostałych użytkowników internetu. Do tego celu służą tzw. katalogi stron internetowych, gdzie w poszczególnych kategoriach należy umieścić własną stronę tak, aby inni mogli intuicyjnie ją odnaleźć. Poniżej przedstawiam kilka przykładowych adresów katalogów internetowych:
www.webwweb.pl
Katalog Gwiazdor
Katalog stron fotograficznych - FotoSEO
Linkman